İsrail, ölen Filistinlilerin organlarını çaldı

Euro-Med İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail ordusunu Gazze’deki ölülerden organ çalmakla suçladı ve bağımsız bir uluslararası soruşturma açılması çağrısında bulundu.

Euro-Med İnsan Hakları İzleme Örgütü yaptığı açıklamada, Gazze’de bazı cesetleri inceleyen tıp uzmanlarının raporlarını takiben, Filistinli cesetlerden organ çalınmış olabileceğine dair endişeler olduğunu bildirdi. Örgüt, İsrail güçlerinin Gazze’nin kuzeyindeki El Şifa ve Endonezya hastaneleri ile güneydeki diğer hastanelerden onlarca cesede el koyduğunu belgelediğini kaydetti.

Ayrıca İsrail ordusunun El Şifa Hastanesi’nin avlusunda kazılan bir toplu mezardan cesetleri çıkararak el koyduğunu aktardı.

Tıp uzmanlarının incelemesinde karaciğer, böbrek ve kalp gibi hayati organların yanı sıra koklea ve korneaların da kayıp olduğu tespit edildi ve bu durum potansiyel organ hırsızlığının kanıtı olarak nitelendirildi. Euro-Med’in aktardığına göre, Gazze’de çeşitli hastanelerdeki doktorlar, organ hırsızlığının sadece adli tıp incelemesiyle kanıtlanamayacağını, zira birden fazla cesedin ölümden önce ameliyattan geçtiğini söyledi.

İSRAİL DAHA ÖNCE DE ORGAN ÇALMAKLA SUÇLANMIŞTI

İsrail’in Filistinlilerin cesetlerini hukuka aykırı bir şekilde kullandığına dair haberler yeni değil. İsrailli doktor Meira Weiss, Over Their Dead Bodies adlı kitabında 1996-2002 yılları arasında ölü Filistinlilerden alınan organların İsrail üniversitelerindeki tıbbi araştırmalarda kullanıldığını ve İsrailli hastaların bedenlerine nakledildiğini kaydetmişti.

2014’te İsrail medyasında yayınlanan tartışmalı bir araştırmada da üst düzey yetkililerin, yanık yarası olan askerler gibi İsraillileri tedavi etmek için ölü Filistinlilerin ve Afrikalı işçilerin bedenlerinden deri alındığına dair iddialar içeriyordu.

Amerikan CNN kanalının 2008 yılında yaptığı bir araştırmaya göre, İsrail’in yasa dışı küresel insan organ ticaretinin önemli merkezlerinden biri olduğu düşünülüyor.

İsrail’in onaylamadığı 1949 tarihli Dördüncü Cenevre Sözleşmesi, savaşan tarafların ölülerin onuruna saygı göstermesini ve cesetlerin yağmalanmasını, sakatlanmasını ya da saygısızca muamele görmesini önlemeyi gerektiriyor.

KAYNAK: EURONEWS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir