Şehirlerarası ulaşıma Ramazan Bayramı zammı! 1 günde yüzde 40 artış

Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız‘ın haberine göre özellikle karayolu ulaşımında Ramazan Bayramı öncesi ve bayram haftası arasında fiyatlar yüzde 50’nin üstünde arttı.

İstanbul Otogarı’ndan İzmir’e yapılacak bir otobüs yolculuğu 13 Nisan Perşembe 350 TL tutarken, bayram haftasının başlayacağı 14 Nisan Cuma aynı firmanın bilet fiyatı 500 TL’ye çıktı. Aynı otobüs biletinde bir gün arayla yüzde 40’ın üstünde fiyat değişimi oldu.

Yapılacak yolculukta mesafe arttıkça 1 günlük zam oranı da katlanıyor. 13 Nisan Perşembe günü İstanbul Otogarı’ndan Bodrum’a yapılacak bir otobüs yolcuğu 450 TL kadar tutarken, 14 Nisan günü bu bilete yüzde 66 oranında zam geldi ve bilet fiyatı 750 TL’ye çıktı. Bu fiyatlar ve 1 günlük fiyat değişimleri çoğu firmada benzerlik gösteriyor.

1 GÜNDE YÜZDE 40 KADAR ZAM

Bir havayolu şirketinde 13 Nisan’da İstanbul Havalimanı-İzmir Adnan Menderes Havalimanı arasında yolculuğun bedeli öğle saatlerinde bin 163 TL. Aynı şirketin 14 Nisan tarihli benzer saatlerde aynı güzergahtaki bilet fiyatı ise 13 Nisan ile birebir aynı olacak şekilde yine bin 163 TL kadar. Bu şirketin, aynı güzergahta bayram haftasındaki fiyatları ise bin 600 TL’ye kadar çıksa da zam oranı otobüs biletlerindeki oranın altında kalıyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İzmir’e yapılacak uçak yolculuğunda ise bir başka havayolu şirketi tercih edildiğinde 13 Nisan’da bilet fiyatı bin 24 TL. 14 Nisan’da ise aynı yolculuk bin 400 TL’ye çıkıyor. Yani bu bilete de 1 günde yüzde 40 kadar zam geldiği anlaşılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir