Neredeyse kendi seçimlerini unuttular: Atina’da gündem Türkiye seçimleri

Türkiye’de pazar günkü seçimler ve 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur, 21 Mayıs’ta sandık başına gidecek Yunanistan’da bir numaralı gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Kiriakos Miçotakis, pazar günkü seçimlerde yeniden başbakan olmayı umuyor.

MİÇOTAKİS’İN AÇIKLAMALARI

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’deki seçimlere değinirken, Yunan medyası dün de, pazar günü Yunanistan’da yapılacak günü yapılacak seçimleri değil, Türkiye’deki seçimleri konuştu.Miçotakis haber sitesi Liberal’e demecinde “Türkiye’deki cumhurbaşkanı seçiminde henüz nihai bir sonuç olmadığı için bir şey söyleyemem. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önde gittiği kesin ama yine de Türk halkının neye karar vereceğini göreceğiz” dedi. Miçotakis “Seçimlerden sonra (ikinci tur) karşımızda daha uzlaşıcı ve son yıllarda Yunanistan ile Batı dünyasına karşı izlediği stratejinin kendisini yalnızlığa itip zor duruma soktuğunu idrak etmiş bir Türkiye bulmamızı dilerim” diye ekledi.

DENDIAS: SÜRPRİZ OLMADI 

Dışişleri Bakanı Dendias ise Skai radyosuna “Türkiye’deki seçim sonucu benim için hiç de sürpriz olmadı. Bazı anket sonuçlarınave pek çok Batılının, Türkiye’deki muhalefetin iktidara gelmenin eşiğinde olduğuna dair tahminlerine katılmıyordum. Muhalefet, anket sonuçlarında gösterilen veya Batılıların temennilerinde dile getirilen gerçek güce sahip değildi” diye konuştu.

Dendias ayrıca şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinde AK Parti’nin parlamentoda çoğunluğu sağlamasını başardı. Yunanistan, Türk halkının seçeceği cumhurbaşkanı ile işbirliği yapmak zorundadır. Biz 6 Şubat depremlerinden sonra oluşan ortamın sürdürülmesinden, açılan fırsat penceresinden yararlanılmasından yanayız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son zamanlardaki söylemleri de umut verici.”

GAZETE MANŞETLERİNDE

Ülkenin iki büyük gazetesi Ta Nea ve Kathimerini’nin dünkü manşetleri Türkiye’deki seçimler oldu. Ta Nea’nın başyazısında “Batı, pazar günü geç saatlerde, bir sürü yanılsamanın kurbanı olduğunu anladı. Türkiye içinden ve dışından gelen baskıya karşı dayanıklı olduğunu kanıtlayan Erdoğan, artık turun favorisi” denildi. Kathimerini gazetesi ise “Erdoğan’ın dayanma gücü ve Türkiye’de ertesi gün” manşetiyle çıktı. (Yorgo KIRBAKİ/ATİNA)

LE MONDE’UN EGE HARİTASI YUNANİSTAN’I KIZDIRDI

Yunanistan, Fransız Le Monde gazetesinin, internet versiyonunda, Türkiye’deki seçim sonuçları ile ilgili yayınlanan bir haritaya tepki gösterdi. Le Monde’da yayınlanan haritada Ege’deki Rodos, İstanköy, Sakız gibi bazı adaların kırmızı renkle ‘Millet İttifakı’ kazanmış gibi gösterilmesi üzerine Yunanistan’ın Paris Büyükelçisi Dimitrios Zevelakis, Dışişleri Bakanı Nikos Dendis’ın talimatı üzerine, söz konusu basın kuruluşuna bir mektup gönderdi. Mektupta, haritada adaların Türkiye’nin bir parçası gibi gösterilmesinin kabul edilmez olduğu belirtildi. Harita, Le Monde’nin sitesinden çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir