Dışişleri Bakan Yardımcısı Serim’in avukatı: ‘Kamuoyu husumetine maruz bırakılmaya çalışılmıştır’

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’in avukatı Muhammed Kerim Karadağ, müvekkilinin bir dönem Halil Falyalı ile ortak şirket kurduğu iddialarını yalanladı.

Karadağ, yaptığı yazılı açıklamada, İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez tarafından müvekkili Serim hakkında ithamlarda bulunulduğunu, bu şekilde toplum algısının belirli bir yöne kanalize edilmek istendiğini savundu.

AA’nın aktardığına göre; Avukat Karadağ, “Dışişleri Bakan Yardımcımız Yasin Ekrem Serim, mal varlığına ilişkin yapılan imalar ve ortaya atılan iddialar sebebiyle kamuoyu husumetine maruz bırakılmaya çalışılmıştır. Bunun yanında birtakım yasa dışı kişiler ve olaylarla birlikte anılmak suretiyle müvekkilin şahsına suç isnat edilmiştir. Söz konusu iddiaların tamamı ağır nitelikte suç mahiyetindedir. Müvekkilim, şahsı özelinde sürdürmekte olduğu kamu görevi sebebiyle husumete maruz bırakılmıştır. Bu sebeple ortaya atılan asılsız iddialar karşısında hukuki ve cezai yollara başvurduğumuzu ve bu süreçlerin devam ettiğini belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

Karadağ, “Şirketlerinin almış olduğu menkul veya gayrimenkuller usul ve yasalara uygun olarak alınmıştır” açıklamasını yaptı.

‘YASAL YOLLARA BAŞVURULDU’

Karadağ, “Geçtiğimiz günlerde Halil Falyalı ile Kıbrıs’ta ortak şirketleri ortaya çıktı” şeklinde ortaya atılan iddianın da iftira niteliğinde olduğunu savunarak bu iddiayı dile getirenler hakkında da yasal yollara başvurulduğunu aktardı.

Serim’in bahsi geçen şahısla hiçbir şekilde şirket kurmadığını, ortak ticari faaliyette bulunmadığını belirten Karadağ, şunları kaydetti: “KKTC Girne Merkezli Northern Associates Trading Limited isimli şirket üzerinden müvekkilimin geçmiş̧ yıllarda gerçekleştirdiği ticari faaliyetler gerçeğe aykırı şekilde gösterilerek hukuksuz eylemler gerçekleştirdiği iddia edilmektedir. Her ne kadar bu eylemlerin müvekkil tarafından gerçekleştirildiği iddia edilse de olayın oluş biçimi dikkate alındığında basit bir gayrimenkul satışı karşılığında şirket hisselerinin devredilmesi hakkında olduğu anlaşılacaktır.”

Avukat Karadağ, şirkete ait taşınmazın satışı için, bedeli ödenmesiyle birlikte derhal şirket hisselerinin bahsi geçen şahsa devredildiğini ve şahısla müvekkili arasında hiçbir ticari faaliyet, iş ilişkisi veya benzer hiçbir birliktelik olmadığını bildirdi.

Ne olmuştu?

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, katıldığı bir televizyon programında, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim’in İngiltere var olan şirketleri ve bu şirketler üzerinde gösterdiği on milyonlarca liralık değeri olan gayrimenkuller olduğunu söylemişti. Çömez, konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapılması gerektiğini kaydetmişti.

Çöze ayrıca Serim’in öldürülen kumarhane işletmecisi Halil Falyalı ile şirket kurduğunu da iddia etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir