15 yaşındaki engelli kız çocuğuna cinsel istismar davasında 3 sanığa hapis cezası

Kocaeli’de, ‘asperger sendromu’ bulunan 15 yaşındaki E.Z.İ.’ye cinsel istismarda bulunan 3 sanığa hapis cezası verildi.

İki yıl önce meydana gelen olayda, Hatay’a gitmek için İstanbul’daki evinden kaçan 15 yaşındaki asperger sendromlu (iletişim bozukluğu) E.Z.İ. isimli kız çocuğu, Kocaeli’de otostop çekerek Mahmut Canpolat’ın kullandığı tıra bindi. Tır içerisinde 1 gün boyunca cinsel istismara maruz kalan E.Z.İ., daha sonra Körfez ilçesinde bırakıldı. Olayın ortaya çıkmasının ardından gözaltına alınan TIR şoförü Mahmut Canpolat, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Olayla ilgili hazırlanan iddianame Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Yargılama sırasında E.Z.İ.’ye cinsel istismarda bulundukları için Gebze 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Orhan Doğan ve Ümit Kutlay’ın dosyaları, bu dosya ile birleştirildi. Önceki duruşmalarda, sanık Mahmut Canpolat’ın AIDS hastası olduğunu bilmesine rağmen E.Z.İ. ile cinsel ilişkide bulunduğu ve genç kızın müstehcen fotoğraflarını çekerek, bunları Orhan Doğan ve Ümit Kutlay’a gönderdiği ortaya çıktı.

Davanın karar duruşması bugün Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuklu sanık Mahmut Canpolat, tutuksuz sanıklar Orhan Doğan ve Ümit Kutlay ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada avukatların beyanlarının alınmasının ardından son sözü sorulan sanık Mahmut Canpolat, suçlamaları kabul etmiyerek.beraatini istedi.

Son sözlerin ardından tüm savunma ve delilleri birlikte değerlendiren mahkeme heyeti, sanık Mahmut Canpolat’a ‘Zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6 ay hapis, ‘Cinsel amaçla çocuğa karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 6 yıl hapis, ‘Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa etmek’ suçundan 3 yıl hapis, ‘Zincirleme şekilde çocuğu fuhşa teşvik etmek, bunun yolunu kolaylaştırmak, bu maksatla tedarik etmek veya barındırmak ya da çocuğun fuhşuna aracılık etmek’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis ve 20 bin TL adli para cezası olmak üzere toplam 37 yıl 9 ay hapis ve 20 bin TL adli para cezası verdi. Diğer sanıklar Orhan Doğan ve Ümit Kutlay ise ‘Reşit olmayanla cinsel ilişki’ suçundan 3’er yıl hapis ile cezalandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir